2007. október 7., vasárnap

Romkocsmák

Van egy eléggé jellegzetes mutatványa Budapestnek, amit érdemes mutogatni külföldieknek: a romkocsma intézménye. Párhuzamot nem nagyon lehet találni, legtöbbször talán a házfoglalókkal, a squat mozgalommal rokonítják, de a romkocsma alapvetően különbözik tőle.

Szociológiailag is érdekes dolog ez a romkocsma-dolog: kimutatható szerepe van egy kerületnek vagy városrésznek a polgárosodásában. Elsőként ezek az intézmények jelennek meg a gyengébben elereszett területen (kis költségvetés ugye...), majd ezek elkezdenek felfutni (divat), ami egyre több és jobban szituált úriembert kezd vonzani, amely aztán mint potenciális célközönség vonzza a kereskedelmet és a befektetőket, így lesz egy szakadt környékből elegáns, csilivili jómódú környék. A régi lakosság (javarészt kisebbség, kétkezi munkásréteg és leszakadt értelmiség) meg szorul kifele (valami ilyesminek a végén tart a belső hétker, és ennek a közepe felé mozog a nyolc-kilenc kerületek egyes részei - Tűzraktér, WB).

Jellemzően kulturális kezdeményezésekből nőtt ki ez az intézmény: a '90-es évek pincehelyiségeiből került ki először a szabadba, majd vissza a "falak" közé. A "rom" jelzőt is ekkortájt kapta: a nem túl vastag büdzséből dolgozó szervezők és álmodók a lehetőségekhez képest próbálták lakhatóvá tenni a helyiségeket, így sok helyütt a nyers tégla, esetleg a szakadt vakolat határozza meg a jelleget. De a népnek tetszik, így fentartásra a befutás után sem kell költeni. Sőt.

És hogy pontosan mit is tud egy ilyen intézmény? Nézzük a pozitív-negatív mérleget:

Pozitív
  • nagyrészt ingyenes (vagy elérhető árú) kulturális eseményeket kínál (koncert, mozi, előadás)
  • nyitott helyek, mind művészi, mind társadalmi szempontból
  • hatalmas pontenciál rejlik bennük, amely még nincsen rendesen kihasználva
  • jelentős pozitív (gazdasági, kulturális és társadalmi) hatása van egy környékre - bizonyos kereteken belül
  • ingyen wifi és nem kell kiöltözni ;)
Negatív
  • divat lett, ami legtöbbször csak árszínvonal-emelkedést generál
  • a szűkös hely- és anyagi viszonyok miatt problémás az előrelépés (bár ez legtöbbször "csak" emberi összetevőt kíván...)
  • elég sok konfliktus forrása a polgári világban: a dráguló ingatlanok és telkek tulajdonosai (sokszor az önkormányzat) szívesebben adná egy beruházónak, és a környéken lakók is egy idő múlva a pokolba kívánják az angol legénybúcsúztatókat
  • és mégis csak igénytelen az egész
Közösségi térként viszont nagyszerűen funkcionál, általában elég sok embert meg lehet találni arrafelé (tapasztalat), van wifi (ami a közösségi tér virtuális oldalát is megteremti), valamint lehet enni-inni, zenét hallgatni, beszélgetni, röhögni stb. Mi kell még?

Cikkek:

Blogged with Flock

Nincsenek megjegyzések: